Yasemin Köker
Tür
Türk Sanat

Yasemin Köker  

Bandırma doğumlu Sanatçı Yasemin Köker, kendi adını verdiği ilk albümü ile Haziran 2010 tarihinde Esen Müzik etiketiyle tüm müzik marketlerde ve digital satış kanallarında halkın beğenisine sunuldu.

Yasemin Köker uzun yıllardır Bursa’da yaşıyor. Doğum yeri Bandırma olsa da çocukluğu, okul yılları Bursa’da geçti. Müzik eğitimini Kültür Bakanlığı Bursa Belediye Konservatuarı’nda büyük üstadlardan aldı. Doğduğu yerden ziyade, suyunu içtiği büyüdüğü eğitim aldığı Bursa onun için asıl “memleket”i olmuş. Doğal olarak da sıkı bir Bursaspor taraftarı.

İlkokul yıllarında, Bandırma Belediye Musiki Cemiyetinde, 6 yıl boyunca Burhan Durucu yönetiminde eğitim alan Sanatçı, daha sonra Kültür Bakanlığı Bursa Belediye Konservatuarında 4 yıl süren bir eğitim aldı. Burda çok değerli hocalar Avni Anıl, Erdinç Çelikkol ile çalıştı. Aynı zamanda bestekar Mustafa Seyran’ın yeğeni ve kanuni Mustafa Köker’in torunu olan sanatçı, uzun yıllar çok özel organizasyonlarda sahne aldı.

Albümün yönetmenliği ve düzenlemeleri İlyas Tetik, aranjörlüğü ise yine İlyas Tetik ve Ferdi Karameşe tarafından yapıldı. Albümde birbirinden değerli müzisyenlerle çalışan sanatçı, söz yazarı ve besteci olarak; Niran Ünsal, Günay Çoban, Ali Karagüzel (Aliço), Ruveyda Kaşifhüseyin, Taner İşçi, Ufuk Doğan, Yusuf Bulut, Memo Aslan, Coşkun Kıvılcım, Ferdi Karameşe ile çalıştı.

Albümde yer alan ”Mavi Düşler” şarkısına İlyas Tetik ile düet yaptı. Fotoğraf çekimleri Zeynel Abidin Ağgül tarafından gerçekleştirilken, albümün dağıtımı Esen Müzik tarafından yapıldı.

Büyük bir titizlikle 12 ayda hazırlanan albümün sadece repertuar aşaması 5 ay sürdü. Albümde yer alan bestesi Niran Ünsal, sözleri Günay Çoban’a ait olan ”Yadigar” şarkısı Tamer Aydoğdu yönetmenliğinde kliplendirildi. Çekimler İstanbul sarnıçlarda 24 saatte çekildi.

CezaSuspus