Mihriban Aviral  

Mihriban Aviral, Ankara Devlet Konservatuarında flüt eğitimine başladı. Başarıyla sürdürdüğü flüt eğitiminin yanı sıra, son beş yıl Kompozisyon bölümüne de devam etti. Devlet sanatçısı Prof. Necil Kazım Akses, Prof. Nevit Kodallı, Prof. Erçıvan Saydam ile Armoni, Füg ve Kompozisyon çalışmaları yapmış olan sanatçı, H.Ü. Ankara Devlet Konservatuarından sınıf atlayarak üstün başarıyla iki bölümden mezun oldu. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası sınavını birincilikle kazanarak orkestraya girdi ve 2005 yılına kadar kesintisiz flüt sanatçısı olarak çalıştı.

Kariyerine, Avusturya-Salzburg Mozarteum Müzik Akademisi, İtalya-Siena Chiggiana Müzik Akademisi ve Macaristan-Budapeşte Müzik Akademisi’nde, “Master Class”, “Perfection” ve “Konser Solistliği” çalışmalarıyla devam etti. Bu çalışmaları sırasında gösterdiği yüksek performans nedeniyle, dünyaca ünlü bu akademilerde, klasik müzik dünyasının önemli isimleri önünde konser verme hakkı kazandı ve büyük takdir toplayarak, adından çok olumlu yorumlarla söz ettirdi.

Mihriban Aviral, konser turneleri için, A.B.D., İngiltere, Almanya, İsviçre, Rusya, Ukrayna, Letonya, Estonya, Sırbistan, Hırvatisvan, Kazakistan, Japonya, Kuzey Kıbrıs, İtalya, Polonya ve İspanya’da bulundu.
Sanatçı, senfonik konserlerde, sayısız eserde 1. flüt çaldı ve flüt literatürünün önemli sololarını başarıyla seslendirdi. Yurt içinde ve yurt dışında orkestrayla, oda müziği guruplarıyla ve solo olarak çok sayıda konserler verdi ve yerli/yabancı pek çok orkestra şefinden, seslendirdiği eserlerin yorumları, mükemmel tekniği ve çok etkileyici ses tonu hakkında son derece olumlu kritikler aldı.

Ankara Devlet Konservatuarında flüt eğitiminin üzerine almış olduğu kompozisyon eğitimi ile senfoni orkestraları içinde ayrıcalıklı bir yere sahip Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda uzun yıllar flüt sanatçısı olarak yer alan Mihriban Aviral, son on yıl içinde “Latin Caz” müziğine karşı çok ciddi bir eğilim duydu. Dünyada dinleyen herkesi etkileyen bu sihirli müzik, sanatçıyı da çok etkiledi ve bu alanında çok daha ciddi çalışmalar yapabilmek amacıyla orkestrada 25 yıl sürdürdüğü görevinden ayrıldı.

Mesleğinde, başarının ve deneyiminin doruğuna çıkmış bir sanatçı kimliğiyle, Türkiye’deki “ilk Latin Caz solo flüt sanatçısı” olma onurunu gururla taşıyarak çalışmalarını bu yönde geliştirdi. Akademik klasik müzik eğitimi üzerine, uzun yıllar içinde edindiği birikimleriyle birlikte Latin Caz bir araya geldiğinde, ortaya sıra dışı güzellikte bir müzik çıkıyor olması, hakkında sıkça yapılan kritiklerde dile getirilmiştir. Sanatçı, gerek virtüözce sergilediği stiliyle, gerekse son derece nitelikli müziğiyle ve daima övgü topladığı mükemmel ses tonu ile birlikte, alışılagelmiş olan grup içi solo paylaşımlı caz müziği icralarının tamamen dışında farklı bir tarz gerçekleştirmektedir. Seslendirdiği müziklerde baştan sona kadar bir konçerto çalar gibi kesintisiz ve yoğun bir solo performansı sergileyerek bu alanda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiş, dünyaca ünlü ve önemli otoriteler tarafından çok onurlandırıcı kritikler almıştır.Dünyada bile bu tarz müzik yapan nitelikli bir ya da iki örnek ancak mevcutken, Mihriban Aviral ülkemizde bugüne kadar hiç gerçekleştirilmemiş olan “Latin Caz tarzında solo flüt çalan” önemli bir örnek olarak, “ilk ve tek flüt sanatçısıdır”.

CezaSuspus